Napriek tomu, že sme prednášali na akademickej pôde, tak brány fakulty boli otvorené aj širokej verejnosti, čo zvyčajne nebýva pravidlom. V tomto prípade nie je vôbec dôležité miesto konania, ale fakt, že ľudí naša téma zaujíma, chcú sa vzdelávať a tak sa o nej dozvedieť viac.
V apríli tohto roka sme sa zapojili do LIGHT Kvír festivalu, ktorý sa už tradične konal v priestoroch Filozofickej fakulty Univerzity Komenského (FiFUK) v Bratislave. Napriek tomu, že sme prednášali na akademickej pôde, tak brány fakulty boli otvorené aj širokej verejnosti, čo zvyčajne nebýva pravidlom. V tomto prípade nie je vôbec dôležité miesto konania, ale fakt, že ľudí naša téma zaujíma, chcú sa vzdelávať a tak sa o nej dozvedieť viac. Diskusia sa plynulo rozbehla skôr, ako sme si mysleli a prvé otázky začali študenti a mladí ľudia klásť takmer okamžite po úvodných slovách prednášajúcich, čo nás veľmi potešilo.
Keďže jednou z filozofií nášho združenia je aj to, že hovoríme otvorene a žiadna téma nie je pre nás tabu, prezentovali sme sa na festivale s prednáškou pod názvom „Otvorene o HIV“.
Náš riaditeľ Ján Koller priblížil účastníkom základné informácie o víruse HIV a o možnostiach prevencie a liečby, ktoré sa za posledné desiatky rokov výrazne posunuli vpred. Aj napriek už dostupnej a veľmi účinnej liečbe a prevencii, je žiaľ stále toto ochorenie v našej spoločnosti spájané s výraznou stigamtizáciu a odsudzovaním v spoločnosti, a pritom na to nie je absolútne žiadny dôvod! Chápeme, že strach z neznámeho a nepoznaného je prirodzený, ale čím viac budeme o tomto ochorení vedieť a rozprávať sa o ňom, tým menšie obavy budeme mať a ľudia s HIV budú mať život opäť o niečo jednoduchší.
O svoj životný príbeh, v jeho prípade úzko spojený s chemsexom, sa podelil Marián Kramařík z Prague Pride, ktorý je aj členom nášho združenia HIV/AIDS Slovensko. Porozprával nám o svojich začiatkoch a prvých skúsenostiach s omamnými látkami či o chemsex večierkoch, ktorých sa často zúčastňoval, a tak isto o tom, ako mu to všetko zmenilo život, nielen ten sexuálny. O tom, ako človek stráca akékoľvek zábrany, napríklad aj čo sa ochrany zdravia týka. Ale tiež o úzkostiach, depresiách či halucináciách, ktoré takýto životný štýl sprevádzajú. Jedného dňa si však povedal, že sa chce liečiť a dnes pomáha tým, ktorí sú stále závislí a potrebujú aj jeho pomoc. Našťastie, v jeho prípade ide o príbeh so šťastným koncom. Prepadnúť závislosti je vo všeobecnosti veľmi ľahké, dostať sa z nej však už stojí veľa psychických ale aj fyzických síl.
HIV je taktiež úzko spojené s duševným zdravím. Dušan Zeman, člen združenia HIV/AIDS Slovensko, ktorý ma pod palcom túto tému, vysvetlil, aké dôležité je starať sa o svoje duševné zdravie a pozornosť upriamil na to, čím si človek s HIV môže prechádzať, a s akými pocitmi sa môže stretávať. Je totiž úplne v poriadku, ak človek nie je „OK“ a tento stav je prirodzený pri akomkoľvek ochorení, vrátane HIV. Je však zároveň veľmi dôležité hovoriť o svojich pocitoch, nepotláčať ich, dať im priestor, aby mohli vyjsť napovrch a človek ich až následne môže začať riešiť. Je dôležité naučiť sa so svojimi pocitmi pracovať, pretože toto je tá cesta k psychickej a fyzickej pohode, ktorú tak všetci hľadáme.
Niekomu postačuje rozhovor s dôverným priateľom, prechádzky v prírode, čítanie, realizácia sa v umení alebo jednoduché zachytávanie myšlienok formou denníka. Veľa ľudí nachádza svoj „zen“ v meditácii, alebo v dychovom cvičení. Pokiaľ však človek cíti, že tieto činnosti ho neupokoja, je k dispozícii niekoľko organizácii alebo platforiem, ktoré poskytujú odbornú psychologickú pomoc. V dnešnej dobe nie je našťastie žiadnou hanbou navštevovať svojho terapeuta, ktorý okrem liečenia duševných problémov súčasne ponúka aj nemenej potrebný sebarozvoj, ktorý je pre naše životy v dnešnej dobe tak veľmi dôležitý.
Ešte raz ďakujeme organizátorom za pozvanie a príjemnú spoločnosť a tešíme sa na ďalší ročník!